رطوبت گیرها در فرایندشان، آب را از هوای تهویه شده خارج می‌کنند. این آب جمع شده (چگالش شده) معمولاً برای نوشیدن استفاده نمی‌شود و دور ریخته می‌شود. رطوبت گیرهای تبریدی (خشک کن تبریدی)

انتخاب درایر یا رطوبت گیر در حال حاضر دو نوع کلی از رطوبت گیرها در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می‌رسد:

  1. رطوبت گیرهای (ایر درایر) جذبی

  2. رطوبت گیرهای (ایر درایر) تبریدی

کار رطوبت گیرها یا درایرها (Dryers) گرفتن رطوبت موجود درهوای محیط است. جزء اصلی این رطوبت گیرها موتوری مثل موتور یخچال است که در داخل رطوبت گیر قرار می‌گیرد، به همین دلیل به آن‌ها رطوبت گیر یا خشک کن یا درایر یخچالی نیز گفته می‌شود.

رطوبت موجود در هوا در دمای ۳ درجه سانتی گراد تبدیل به شبنم (مایع) شده و از حالت بخار به شکل مایع تغییر ماهیت می‌دهد. این اصل در رطوبت گیرهای تبریدی مورد استفاده قرار گرفته‌است. همان‌طور که گفته شد در این مدل رطوبت گیرها از یک موتور مثل موتور یخچال استفاده می‌شود. هوای گرم حاوی رطوبت در ابتدا وارد یک مبدل حرارتی شده و در اثر برخورد با هوای سردی که می‌خواهد از رطوبت گیر (درایر) خارج شود تا اندازه ای خنک می‌گردد، بعد از آن هوای گرم حاوی رطوبت وارد اواپراتور شده و دمای آن تا ۳ درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد، در اثر این کاهش دمای هوای حاوی رطوبت، رطوبت موجود در هوا تغییر ماهیت داده و از حالت بخار تبدیل به مایه می‌گردد. برای تخلیه رطوبت حاصله نیز دو حالت وجود دارد، یکی اینکه رطوبت گیر دارای مخزن قابل تخلیه بوده و رطوبت در داخل این مخزن می‌ریزد که بزرگی آن نیز بسته به نوع ومدل رطوبت گیر فرق می‌کند و در مدلهای جدیدتر رطوبت گیر دارای خروجی مخصوص رطوبت بوده و با اتصال یک شلنگ می‌توان رطوبت را به خارج از رطوبت گیر هدایت نمود.

رطوبت گیرهای (خشک کن هوا) جذبی یا شیمیایی از این نوع رطوبت گیرها برای تجهیزات و تأسیسات و مکانهای قوق العاده حساس استفاده می‌شود. میزان رطوبت‌گیری در رطوبت گیرهای جذبی یا شیمیایی بیشتر بوده، ولی هزینه‌های نگهداری و تعمیر آن‌ها بسیار بالاست. در این نوع از رطوبت گیرها از دو مخزن مجزا با سیکل گردشی استفاده می‌شود، در قسمت ورودی هوای فشرده از یک شیر قابل تنظیم استفاده می‌شود. هوای کمپرسور بعد از ورود به مخزن اولی و عبور از مواد جاذی شیمیایی مقداری از رطوبت خود را از دست داده و سپس وارد مخزن دومی می‌شود، در این حال مخزن اولی از طریق شیر قابل تنظیم تخلیه می‌گردد. در اینجا هزینه تولید هوای فشرده توسط کمپرسور از سیکل خشک سازی خارج می‌گردد، که به دلیل تخلخل مواد شیمیایی جاذب سیستم با افتی در حدود ۲۰٪ فشار مواجه شده، که این دو مورد با افزایش هزینه سوخت جاری یا برق باید جبران گردد.

معایب استفاده از درایر جذب شیمیایی: قیمت بالای درایرهای جذب شیمیایی هزینه‌های جانبی و هزینه‌های نگهداری بالا نیاز به تجهیزات دیگر جهت تخلیه رطوبت نیازمند هوای سرد جهت کارایی بالاتر

در صورت کلی استفاده از رطوبت گیرهای تبریدی (درایر تبریدی) بیشتر بوده و در اکثر مناطق بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. نصب و راه اندازی این نوع رطوبت گیرها بسیار ساده و راحت بوده و نیازی به متخصص ندارند، و قابل استفاده در مکانهای کوچک نیز می‌باشند و براحتی قابل حمل هستند و نیازی به تجهیزات جانبی جهت تخلیه رطوبت و کانال کشی نداشته و هزینه نگهداری و تعمیرات آن‌ها بسیار پایین می‌باشد.