تعریف تله آبگیر و کاربرد آن :

تله آبگیر (جداکننده رطوبت یا water trap /moisture trap) یک وسیله مکانیکی است که برای حذف میعانات از هوای فشرده طراحی شده است. این دستگاه فوراً بعد از رادیاتور خنک کننده هوا قرار میگیرد. هوای فشرده از یک طرف این وسیله وارد میشود و با چرخش در جداره ی داخلی پوسته رطوبت آن  ته نشین شده و هوا از طرف دیگر خارج می شود.

لازم به ذکر است که هیچ جدا کننده رطوبتی 100٪ کارآمد نیست و همیشه مقداری میعانات از  دستگاه عبور می کند.   مثلا در کاتالوگ  OMEGA AIR  کلاس کیفیت هوای فشرده  را برای تله آبگیر مطابق استاندارد ISO8573-1 گرید 8 اعلام کرده است که درخروجی 5 گرم بر متر مکعب آب خواهد داشت. همچنین رطوبت گیر دمای نقطه ی شبنم را کاهش نمی دهد و درصورت کاهش دما باز هم شاهد میعانات در داخل لوله ها خواهیم بود.

هر تله آبگیر باید دارای یک شیر تخلیه ( درین ) ترجیحا اتوماتیک ( اتودرین ) باشد که میعانات جمع شده در انتهای تله آبگیر را خارج کند. درصورت عدم استفاده از شیر تخلیه آب دوباره وارد هوای فشرده می شود. میعانات خارج شده باید مطابق با قوانین محیط زیست دفع شوند.

اهمیت خارج سازی رطوبت از هوای فشرده :

رطوبت در هوای فشرده به طرق مختلف می تواند هم به محصول  و هم به قطعات در مسیر هوای فشرده  خسارت ایجاد کند. تعدادی از پیامدهای وجود میعانات در هوای فشرده به شرح زیر است:

  • میعانات میتواند روغن روانساز ابزار ها را پاک کند.
  • درصورت ترکیب با نمک ها ، گازهای اسیدی و سولفور دی اکسید  و هیدروژن کلرید باعث ایجاد خوردگی می شود.
  • محیط را برای رشد باکتری در لوله ها مستعد می کند که به لحاظ بهداشتی صحیح نیست.
  • در مواردی که محصول به صورت پودر باشد ( سیمان، گچ، خوراک دام و…) باعث خرابی محصول می شود.

برند های معروف این برند عبارتند از      OMEGA AIR , MIKROPOR

 

پارامترهای مورد نیاز برای انتخاب یا طراحی تله آبگیر عبارتند از:

دبی و فشار کاری ( اگر فشار بیشتر از فشار طراحی کارخانه  تله آبگیر باشد باید تله آبگیر کوچکتری انتخاب گردد)