اتودرین چیست

اتودرین یک وسیله ای است که به عنوان تخلیه خودکار مخزن ها ، آن را می شناسیم . این وسیله جایگزین تخلیه مخزن دستی است و اصولا برای تخلیه مخزن های کمپرسور ، خشک کن و فیلترها به کار می رود .

تخلیه مخزن های دستی چگونه است ؟

در زمان قدیم این مخزن ها به صورت دستی بوده است و کمپرسورها مجهز به تخلیه مخزن دستی بود . این مخزن ها معمولا در پایین ترین نقطه مخزن کمپرسور قراردارد و در این مرحله باید تخلیه مخزن حتما انجام شود . از آنجایی که کمپرسورها در روز کار زیادی انجام می دهد پس باید روزی چند بار شیر تخلیه را باز کنید و آن ها را تخلیه کنید .البته این کار فقط مخصوص تخلیه مخزن های دستی است .

کار اتودرین چیست ؟

امروزه با وجود اتودرین که می دانید یک نوع شیر تخلیه اتوماتیک است . این شیرتخلیه به راحتی آب تولید شده توسط پمپ ها به صورت خودکار هدایت می کند . و دیگر لازم نیست که شما روزی چند بار این کار به صورت دستی انجام دهید . امروزه این شیرهای تخلیه یکی از ضروری ترین  و پرکاربردترین وسایل کمپرسور در صنعت شده است . این شیرتخلیه اتوماتیک می تواند به یک سیستم کنترل متصل شوند و عملکرد تخلیه را به صورت خودکار انجام دهد. عمکرد این وسیله باعث عمر بیشتر کمپرسورها می شود .

انواع مختلف اتودرین :

1-تخلیه مخزن نیمه اتوماتیک :

این وسیله به صورت نیمه اتوماتیک کار می کندکه در اصل یک شیر 2/2 NO دارد . زمانی که مخزن آن پر می شود باید فیلتر آن را فشار دهید تا تخلیه مخزن انجام شود . این نوع دستگاه هم به صورت دستی و هم به صورت نیمه اتوماتیک کار می کند .

2- دستگاه تخلیه کم جریان :

از این دستگاه زمانی استفاده می شود که ظرفیت کمپرسور نمی تواند از تخلیه های اتوماتیک استاندارد استفاده کند ، در این مرحله می توانید از تخلیه جریان کم ،برای پاکسازی آلاینده ها استفاده کنید . لازم به ذکر است که زمانی می توانید از این تخلیه مخزن جریان کم استفاده کنید که از تخلیه اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک استفاده نکرده باشید .

3- مخزن تخلیه اتوماتیک :

مخزن تخلیه اتومانیک همان اتودرین معروف است ،که کاملا به صورت خودکار کار می کند و امروزه برای تمام کمپرسورها و وسایلی که احتیاج به این نوع مخزن ها دارند مورد استفاده قرارمی گیرند . امروزه کارایی این این وسیله بسیار بیشتر شده است و به علت اتوماتیک بودنش قیمت آن ها روز به روز در حال افزایش است .

اتودرین چه تاثیری در کمپرسور دارد ؟

کمپرسور ها به دلیل کارکرد بالایی که دارند ، دمای زیادی را ایجاد می کند و باعث می شود که مواد آلاینده زیادی در مخزن ها جمع شود و این موادآلاینده تبدیل به رسوب می شود ، که این به نوبه خود دستگاه شما را خراب یا دچار زنگ زدگی می کند و شما باید دائم حواستان باشد که مخزن آن ها را تخلیه کنید . اما اتودرین ها در کمپرسور هوا باعث می شود که این مواد به صورت خودکار و بدون دخالت کاربر از دستگاه خارج شود . با این وجود لازم نیست  که شما  نگران رسوب گرفتگی ویا زنگ زدگی دستگاه ها باشید.

برای کمتر کردن رطوبت هوای فشرده چه کاری انجام دهیم ؟

در زمانی که رطوبت هوای فشرده صورت می گیرد ، بهترین کار و عملی که می توانید انجام دهید این است که مخزن را به طور مرتب تخلیه کنید تا رطوبت آن خارج شود . البته کسانی که از مخزن تخلیه اتوماتیک استفاده می کنند ، این وظیفه به عهده این دستگاه است و شما فقط باید چک کنید که ببینید که عملکردآن درست بوده است یاخیر، البته تخلیه مخزن در بسیاری از دستگاه ها انجام می شود و بسیار پرکاربرد است .

نکات مهم در زمان خرید اتودرین :

  •  زمانی که می خواهید این وسیله را خریداری کنید حتما با مشاوران و یا فروشندگان مشورت کنید تا بهترین نوع و مناسب ترین نوع آن ها را به شما معرفی کنند .
  •  دارای کاغذ کارانتی باشد
  •  دارای سنسورهای هوشمند الکتریکی باشد .
  •  کارکردآن بسیار بالا باشد
  •  نصب آن آسان باشد
  •  هزینه و تعمیر آن مناسب باشد .

نتیجه گیری :

تخلیه مخزن های اتوماتیک بسیار وسیله پرکاربرد و مهم در سیستم های کمپرسور هوا هستند، و امروزه خیلی ها از این وسیله استفاده می کنند و از فواید آن بهره می برند . البته این دستگاه مزایای بیشتری دارد که در اینجا ما به چند مورد از آنه اشاره کردیم .

https://www.about-air-compressors.com/auto-drains/

https://www.google.com/search?q=What+are+the+types+of+autodrine%3F&oq=What+are+the+types+of+autodrine%3F&aqs=chrome..69i57j33i10i160.583j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8