درایر چیست ؟ درایر یا خشک کن(dryer)، یک دستگاه جهت رطوبت زدایی از هوای فشرده است. هوای فشرده ای که از کمپرسور خارج می‌شود به دلیل فشار بالا اگر اندکی دمای آن پایین بیاید رطوبت به صورت قطرات ریز آب از آن خارج می شود و در صورتی که قبل از رسیدن به خط تولید رطوبت آن گرفته نشود ممکن است به محصول و یا قطعات مکانیکی در مسیر خود آسیب برساند.

وظیفه درایر چیست:

کار رطوبت گیرها یا درایرها (Dryers) گرفتن رطوبت موجود درهوای محیط است. جزء اصلی این رطوبت گیرها موتوری مثل موتور یخچال است که در داخل رطوبت گیر قرار می‌گیرد، به همین دلیل به آن‌ها رطوبت گیر یا خشک کن یا درایر یخچالی نیز گفته می‌شود.

انواع درایر چیست:

درایر ها به دو نوع جذبی و تبریدی در بازار موجود هستند.

داریرهای تبریدی:

درایرهای تبریدی با خنک کردن هوای فشرده و خارج سازی کنترل شده رطوبت از آن، دمای نقطه شبنم را به نزدیک صفر می‌رسانند.

دمای نقطه شبنم یعنی دمایی که اگر هوا تا آن دما سرد شود رطوبت به صورت قطرات آب از آن خارج می شود. بنابراین دمای نقطه شبنم صفر به شما این اطمینان را می دهد که تا دما به صفر درجه نرسد آب در هوای فشرده نخواهیم داشت. برند های رایج درایرهای تبریدی در بازار ایران عبارتند از:friulair, DH, beko, Mikropor,….

انواع درایر، عملکرد درایر

درایرهای جذبی:

درایرهای جذبی عمل جذب رطوبت را با استفاده از مواد جاذب ( مولکولارسیو، سیلیکا ژل، آلومینا اکتیو) انجام می دهند. این مواد دارای حفره های بسیار ریزی هستند که رطوبت را به تله می اندازند. با توجه به اینکه این مواد پس از جذب رطوبت نیاز به خشک شدن جهت رطوبت زدایی بعدی دارند، لذا دو برج مخزن برای آنها در نظر گرفته می‌شود. در حالی که یک مخزن در حال رطوبت زدایی است مخزن دیگر در حال اشباع زدایی با استفاده از قسمتی از هوای خشک شده در مخزن مجاور خود است. دمای نقطه شبنم خروجی این نوع درایرها می‌تواند حتی تا منفی ۷۰ درجه سانتیگراد کاهش یابد.

با توجه به حساسیت اواپراتورها معمولاً درایرها به همراه میکروفیلتر ها خریداری می شوند.

نکات مهم در خرید درایر:

در انتخاب درایر ها از کاتالوگ ها باید به چند پارامتر توجه کرد::

1- دبی  یا ظرفیت (Q):

که معمولاً بر حسب متر مکعب بر دقیقه یا cfm بیان می شود. منظور میزان دبی هوای فشرده ورودی به درایر است.

2-فشار برحسب bar:

منظور فشار هوای فشرده ورودی به درایر است. هر تولیدکننده جدول ضرایب موثر فشار خود را اعلام می‌کند. هرچه فشار بیشتر باشد درایر با ظرفیت کمتری جهت خشک سازی آن نیاز است.

3- دمای نقطه شبنم که هرچه بیشتر باشد درایر کوچکتری نیاز است.

4- دمای محیط که هر چه بیشتر باشد درایر بزرگتری نیاز است.

5- دمای هوای ورودی که هر چه بیشتر باشد درایر بزرگتری نیاز است.

اطلس کمپرسور تامین کننده و وارد کننده انواع محصولات صنعتی در ایران، یکی از بزرگترین تأمین کنندگان درایر می باشد، جهت ثبت سفارش با ما تماس بگیرید. سفارشات خود را از طریق مشاوره آنلاین با کارشناسان ما نیز می توانید ثبت نمائید.